Dripper

Tyto tři metody alternativní přípravy kávy si jsou velice podobné. Poznáte je jednoduše tak, že se jedná o nádoby ve tvaru přesýpacích hodin vyrobené ze skla, porcelánu či plastu, do kterých se vloží papírový filtr, přes který je překapávána namletá káva. Jsou dnes velmi populární a můžete je znát z moderních kaváren a malých pražíren, kde se i káva připravuje. Celková délka přípravy a extrakce by neměla přesáhnout cca 2 min. Tak jako u Aeropressu můžete experimentovat s hrubosti mletí, ale i teplotou vody. Odměnou bude vždy jemná káva podtrhující svůj charakter.

DRIPPER  (HARIO V-60 - CHEMEX - CLEVER)

Nejdříve si umelte čerstvou kávu. I tady se vyplatí pořídit si čerstvě praženou, ideálně na stupeň pražení "city plus", nebo "city light", kde naplno vyniknou všechny ovocné, nebo květinové složky, které Vám káva může nabídnout. Je vhodný poměr 60 gramů kávy na litr vody. Hrubost mletí je na každém z vás, lze si s ní hrát a experimentovat, ale primárně se doporučuje středně hrubé mletí. Pokud se vám připravená káva zdá méně chutná, zkuste ji umlít více na jemnou. Pokud je naopak moc intenzivní, zkuste hrubější mletí.

Omyjte filtr a vložte ho do dripperu. Poté do něj nasypte umletou kávu.

Dripper usaďte na hrnek nebo konvičku, záleží, jaký způsob přípravy preferujete. Kávu trochu zalijte vodou o teplotě 85 až 96 stupňů, aby se předpařila. V angličtině se používá slovo bloom, tj. rozkvět. Připomíná totiž téměř magický moment, kdy se voda dostane poprvé do kontaktu s kávou a začne trochu bublat, čímž se najednou uvolní aromata, která vám vykouzlí úsměv na tváři. Pak lijte pomalu krouživými pohyby zbytek horké vody. Káva se začne louhovat. 

Do konvičky nebo hrnečku pod dripperem se vylouhuje káva. Louhování by nemělo trvat déle než tři minuty. Filtr poté vyhoďte do koše.

Právě jste se stali oficiálními kávovými alchymisty! Sundejte dripper a vychutnejte si šálek skvělé filtrované kávy. Oproti jiným metodám by káva měla být o něco méně hořká s výraznějšími ovocnými a květinovými nótami.